Bebeklerde siyah dışkının ( mekonyum ) nedenleri nelerdir?

Bebeklerde siyah dışkının ( mekonyum ) nedenleri nelerdir?
Bu yazı 4.452 kez okundu.
15 Haziran 2013 04:12 tarihinde eklendi
Etiketler :

Bebeklerin kakasının rengi nasıl olur?

Bebeklerin dışkılarını bebekten bebeğe bebeğin gelişimine göre farklılıklar gösterebilir. Siz bebeğinizin dışkısına bakarak bunu kötüye yormayın. Bunun altında bir hastalık veya bir sorun aramayın. Ayrıca bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın. Şu bebek şöyle bu bebek böyle. Bu uygulama gerçekten yanlıştır. Çünkü sizin bebeğiniz diğer bebeklerle aynı özelliği göstermek zorunda değil. Ayrıca bebeklerde özellikle de katı gıda tüketimine başladıktan sonra farklı dışkılar yapabilmektedir. Bunu garipsemeyin bir süre içerisinde düzelecektir.Yine de içinizi rahatlatmak istiyorsanız bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Yeni doğan bebeğin dışkısı siyah renkli mi olur?

Bebeğinizin bezini değiştirmeye başladığınızda beklenmedik durumlarla karşılaşabilir buna şaşırabilirsiniz. Unutmayın ki o bir bebek sizle aynı özelliklere sahip değildir. Özellikle yeni doğan bebeklerin dışkısı siyah renkli olabilir. Bu dışkıya mekonyum adı verilir ve bebeğin anne kaçrnında kaldığı süre içerisinde sindiriminden kalanlardır aslında bunlar. Bunlar bebeğinizin karnında birikmiştir. Bebeğinizin mekonyumu çıkarması bir yandan da iyiye yorulmalıdır. Çünkü bu, bebeğin bağırsaklarının tıkalı olmadığını gösterir.
Bebeğiniz normal şartlarda ilk 24 saat içerisinde tüm mekonyumu bağırsaklardan atar. Sonrasında geçici olarak bebeğinizde rengi koyu yeşile yakın, sarı, sulu bir kakayla karşılaşabilirsiniz. Çok sık karşılanmamakla birlikte ara sıra  bebeğin kakasının içerisinde sümüklü bir sıvı da görülebilir.
Geçici dışkıyı takip eden birkaç gün içinde, bebeğinizin kakası yediklerine göre değişecek ve normal hale gelecektir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası altın sarısı, bazen sulu ve gevşek, parçacıklı, ezik kıvamında olabilir. Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız, o halde daha şekilli ve rengi koyu olacaktır. Çocuğunuzun her yaptığı farklılığı kötüye yormayın zamanınızı merakla geçirmek yerine çocuğunuzla ilgilenerek onu severek geçirin. Esen kalın. Ayrıca bu konudaki diğer yazılarımızı da tavsiye ederiz.

Bebeklerin siyah renkli dışkı yapması tehlikeli midir?

Bebeklerin Siyah Dışkısı: Bebeğinize demir takviyesi veriyorsanız, bebeğinizin bezinde siyah dışkıyla karşılaşmanız çok normal. Bebeklerde, bazen, sindirim sisteminde normal olarak bulunan bakterilerle demir sülfat arasındaki reaksiyon, dışkıda siyah renge yol açabilir. Bu durumda demir takviyesini kesmenize gerek yok; demir, sindirim problemlerine yol açmaz. Eğer bebeğiniz demir ilaçları almadığı ya da hazır mamalarla beslenmediği halde, siyah kaka yapıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Elma Yarısı: bebeklerde siyah kaka, çocuğun siyah kaka yapması, bebegimin kakasi siyah, bebeklerde siyah kaka neden olur, bebekler neden siyah kaka yapar, bebekte siyah kaka, bebeğin siyah kaka yapması, bebek siyah kaka, bebeklerin siyah kaka yapmasi, çocuklarda siyah kaka
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
Tişört süsleme 9
Kıyafetlere nasıl süs yapılır?

Bazen aldığımız kıyafetlerin görselinin zayıf olduğunu düşünür ve bunu severek giymeyiz. Çoğu zaman bu kıyafetler raflardaki yerlerine konur ve oralarda...

Kapat
//-->