Bebeklerin testisi nasıl kontrol edilir?

Bebeklerin testisi nasıl kontrol edilir?
Bu yazı 633 kez okundu.
6 Eylül 2013 08:23 tarihinde eklendi
Etiketler :

Erkek bebeklerin yumurtalarının inip inmediği nasıl anlaşılır?

Testislerin inmemesi, bebeklerde sık rastlanan sağlık sorunlarının başında gelen rahatsızlıklardan birisidir. 

İnmemiş testis, anne karnında fetusun ilk gelişim haftalarında karın bölgesinde oluşan testislerin gebeliğin son ayında kasıkta oluşan kanaldan geçerek torbadaki yerine inmesi gerekirken bu iniş yolunun herhangi bir yerinde kalmasına verilen isimdir. Erken doğum vakalarında bu olayın daha çok görülmesinden dolayı erken doğan bebek ebeveynlerinin bu konuda daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Testisler neden inmez, bunun sebebi nedir?

Yeni doğan bebeklerde sık rastlanılan sorunlardan birisi olan testisin inmemesi sorununun nedeni tam olarak bilinmese de buna sebep olarak; hormonal etkiler, genetik bozukluklar gösterilmektedir.

Testisler hangi bebeklerde inmez?

Ayrıca erken doğumun yanında prematüre bebek sahiplerinin de bu konuda hassas olmaları gerekmektedir.

Testis inmemesinin zararı nedir?

Testisler yuvalarından torbaya inmezse ve burada  yer almazlarsa gelişimleri bozuluyor ve giderek küçülürler. Öyle ki bazı durumlarda hiç gelişmediği de görülür. Bu problemi yaşayan çocuklarda kanser görülme riski de daha fazla. Bu açıdan erişkin yaşlarda bu testislerde kitle olup olmadığının daha sık kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Testis inmemesinin tanısı nasıl konur?

Testis inmesinin anlaşılabilmesi için muayene şarttır. Bunun içinde en iyi sonucu size üroloji doktoru verecektir. Bebeğinizin testisinin inip inmediğini anlamak için bir üroloji doktoruna gitmenizi tavsiye ederiz.

Tedavisi nasıl yapılır?

İnmemiş testisin kesin tedavisi, cerrahi yöntemdir yanibu rahatsızlığı halledebilmek için testisler ameliyat yardımızla yuvalarından çıkarılır ve torbasına indirilir. 2 yaştan önce mutlaka bu cerrahi işlem tamamlanılmalıdır. Eğer tedavisi zamanında yapılmamış ise özellikle erişkin yaşlarda sperm yapımı ile ilgili aksaklıkların ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Bir bilinen risk de bu testislerde ileride testis tümörü gelişme oranının normale oranla 4-5 kat daha fazla olmasıdır. Bu nedenle ergenlik yaşından sonra testis hala indirilmemişse ameliyatla o anormal bölgedeki testisin çıkarılması tercih edilebilir.

Elma Yarısı: bebeklerde testisindeki sorun nasıl anlaşılır, bebeğimin testisleri nasıl görünmeli, bebeklerde hayalar nasil gorunmeli, bebeklerde testislerin top gibi ve kuru olmasi, bebeklerin testisleri
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
vajinal akıntı
Vajinal akıntı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Rahimde meydana gelen akıntılar neden olur? Kadınların cinsel sağlığını ve yaşamını olumsuz etkileyen en önemli sorunlar arasında yer alan, daha...

Kapat
//-->