Hamilelikte kusma ve mide bulantıları hakkında bilgiler

Hamilelikte kusma ve mide bulantıları hakkında bilgiler
Bu yazı 477 kez okundu.
3 Haziran 2013 05:43 tarihinde eklendi
Etiketler :

Gebe kalan kadında halsizlik neden kaynaklanır?

Bu sorunu hamileliğin ilk haftalarında tüm anne adaylarının yaklaşık % 75 – % 80’ininde görülmektedir. Ayrıca aynı oranda mide bulantısını da yaşamaktadır anne adayları.

Gebelikte meydana gelen mide bulantısı ve Kusmanın Sebepleri: Hamilelik döneminde hormonların yükselmesi, kokulara karşı hassasiyetin artması, midenin daha fazla asit salgılaması ve yorgunluk gibi vücudunuzda birçok değişiklik aynı zamanda meydana gelir. Stres ve duygusallık mide bulantısını artırabilir.

Gebelikte ne kadar süre mide bulantısı ve kusma olur?

Nadir durumlarda daha uzun olmak üzerede, mide bulantısı birkaç hafta öncesinden birkaç aya kadar da sürebilir. Hamileliğin üçüncü ayından sonra birçok kadın artık aşırı bir bulantı yaşamaz. Ancak kendini rahat hissetmeme duygusu hamilelik dönemi boyunca sürebilir. Bu da genellikle belirli kokular doğrultusunda gerçekleşir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma sebebiyle bir şey yiyemiyor içemiyorsanız ne olur?

Ebeniz veya doktorunuzla görüşün. Hiçbir şey yemek istemediğiniz taktirde, yardım almalısınız. Yoğun bir şekilde kusmanız vücudunuzun yeterince besin ve sıvı almadığı anlamına gelmektedir. Bu da siz ve bebeğiniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doktorunuz veya ebeniz size belirli bir diyet veya ilaç yazarak bu durumu iyileştirebilir, yatak istirahatı veya hastanede tedavi önerisinde bulunarak yardımcı olabilir.

Mide bulantısının bebeğe bir zararı olur mu?

Sabah saatlerindeki mide bulantısı, yemek yediğiniz, istifra etmediğiniz ve bol su veya benzeri sıvı içtiğiniz müddetçe bebeği olumsuz açıdan etkilemez.

Hamileyken mide bulantısı nasıl azaltılabilir?

 1. Midenizi alt üst edecek gıdalardan ve kokulardan sakının ve aşağıda verilmiş olan tiyoları deneyin:
 2.  Geceleri başucunuzda duran komidinin üzerine birkaç bisküvi koyun. Bu bisküvileri sabah saatlerinde yavaş ve sindirerek yemek için kendinize bol vakit ayırın ve ayağa kalmadan önce 20 ila 30 dakika dinlenin.
 3.  Sık ama küçük porsiyonlar yiyin – boş bir mide bulantı hissini artırabilir.
 4. Ufak tefek yiyecekleri (Snacks) hazır bulundurun ve gün boyunca kalorisi düşük yiyecekleri tüketin (örn.: yağsız peynir ve yoğurt gibi).
 5. Doktorunuz veya ebeniz size günde iki kere 50 mg Vitamin B6 almanızı tavsiye edebilir. Bu, bazı kadınlara yardımcı olmaktadır, ancak söz konusu vitaminleri almadan önce doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.
 6. Hamilelik süreci içerisinde almanız tavsiye edilen ilave ilaçları aldığınız taktirde, bir kaç günlük ara verin. Durumunuz iyileştiği taktirde ilaçları almadan önce bir kaç gün daha bekleyin.
 7. Hazımları zor olabileceğinden demir ihtiva eden ilaçlardan (eğer kansızlık şikayetiniz yoksa) sakının veya farklı ilaç çeşitleri bünyenize daha uygun olabileceğinden bunları deneyin.
 8. Yağlı, aşırı baharatlı, asitli veya yanmış yemekler yemeyin. Genellikle az yağlı yiyecekler tüketmeye gayret gösterin.
 9. Bol bol sıvı maddeler için, ancak öğünler yerine öğünler arasında mümkün olduğunca sıvı almaya gayret gösterin.
 10.  Mide bulantınızı azaltmak için taze kesilmiş limon dilimlerini koklayın veya buzlu çayınıza veya maden suyunuza limon dilimleri ekleyin.
 11. Zencefilli gazoz veya zencefil çayı için. Zencefilin mideye iyi geldiği bilinmektedir.
 12.  Bol bol dinlenin. Diğer bir anne adayı ile konuşmak, stresinizi hissedebileceğiniz oranda azaltabilir.
Elma Yarısı: hamile kalmadan önce bulantı azaltılır m, hamileliginde kusanlar, hamilelikte mide bulantısı ve kusma günde kaç kere olmalı, hamilelikte mide bulantısını rahatlatan nelerdir
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
annelik
Hamileyken kanama olur mu?

Gebe kadında kanama meydana gelmesi normal midir? Gebeliğin herhangi bir döneminde kanama olması, nadir görülen bir durum değildir. Eğer böyle...

Kapat
//-->