İman tazeleme Nedir?

İman tazeleme Nedir?
Bu yazı 1.679 kez okundu.
6 Mayıs 2013 18:35 tarihinde eklendi
Etiketler :

İman Nasıl Tazelenir?

Bizlerin birey olarak bazen imandan uzaklaştığımız, dünyanın zevk ve şehvetine kapıldığımız anlar olmuştur. Bu anlarda dünyaya dalarak ahiretimizi unutur böylelikle imanımızı zedeleriz. İmanımızı tazelemek için aşağıda anlatılanlar yapılır:

Îman Tazeleme
Bundan en az elli sene öncesine kadar Câmi ve Mescid İmamlarımız Perşembe’yi Cum’a’ya bağlayan gece (Cum’a gecesi) yatsı namazından sonra dua’nın arkasından îmam efendiler, aşağı­daki şekilde îman ve nikâh tazelerlerdi. Halen günümüzde nadiren de olsa bazı imamlarımız da bunu veya benzerini yapmaktadırlar.

i
Îman şöyle tazelenir :
Estağfirullah,estağfirullah,estağfirullah. El aziym, el keriym, ellezîy lâ ilâhe İllâ hû el-hayyel gayyume ve etûbü ileyh tevbete abdin, zâlimin li nefsihi lâ yemlikü li nefsihî mevten velâ hayaten, velâ nüşûrâ. Ve es elühüt tevbete vel mağfirete lenâ. İnnehu hüvet-tevvabün rahiym.
İlâhi yâ Rabbi! İlâhi yâ Rabbi! İlâhi yâ Rabbî! Hattı buluğumuzdan bu ana gelinceye kadar bizim elimizden, dilimizden, gözümüzden, kulağımızdan, ve diğer azala­rımızdan sadır olan küfür, şirk, isyan, gıybet, iftira, hasılı her ne kadar günah-ı kebâir ve günah-ı segayir işledikse biz onların cümlesinden rücû ettik, bir daha işlememesine azm-i cezm-i kast eyledik.
Peygamberlerin evveli Hazreti Adem (Aleyhis-selâm)âhiri bizim Peygam­berimiz Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahu aleyhi vesellem)efendimizdir. Bunlar ve bunların arasında gelmiş-geçmiş bütün peygamberlerin hepsi haktır. Onlara Cebrail (Aleyhis-selâm)vasıtası ile indirilen emir ve nehiylerden bizlere haber verdiklerinin cümlesi haktır ve gerçektir. İnandık iman getirdik. Dilimiz ile ikrar, kalbimiz ile tasdik eyledik.
Âmentü billâhi ve bi mâ câ’e min indillah.
Âmentü bi Rasulillahi ve bi mâ câ’e min indi Rasûlillah.
Âmentü billâhi ve Melâiketihî ve kütübihî ve Rûsulihî vel yevmil âhiri ve bil kaderi, hayrihî ve şerrihî minallâhi tealâ vel ba’sü ba’del mevt. Hakkun eşhedü en lâ ilâhe illallâhü ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûluh.
Üç defa; aşağıdaki dua okunur:
Allâhümme innî ürîydü en üced-didel îmâne ven nikâhe tecdîden bi gavli lâ ilâhe illallâh, Muhammeden Resûlul-lah.
Üçüncünün sonunda :
Hakkan ve sıdga ve sallallahu tealâ aleyhi veselleme Rasûluhun Nebiyya vel hamdülillâhi Rabbil âlemiyn.Okunur.

 

 

Elma Yarısı: iman tazelemek nasıl olur, iman nasıl tazelenir, iman tazeleme duası, imani tazelemek, iman ne zaman tazelenir, imanı tazelemek için ne yapmalı, eşhedü en la iman tazeleme, imanı tazelemenin yolları, imanımızı tazeleyelim
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
hamilelikte_elma_tuketin_tesetturdunyasi_110999
Hamilelik Döneminde Erkek Nasıl Davranmalı?

Gebelik Döneminde kocaların görevleri nelerdir?   Gebelik dönemi deyince akla ilk gelen kadınlar olsa da bu süreç baba adayları için...

Kapat
//-->