Kışın evde çiçek bakımı nasıl yapılır?

Kışın evde çiçek bakımı nasıl yapılır?
Bu yazı 474 kez okundu.
13 Ocak 2014 09:06 tarihinde eklendi
Etiketler :

Kışın ev bitkilerinin bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında evlerinizde bulunan çiçeklerin ortamlarında daha az nem bulunması gerekiyor. Saksının değiştirilmesi ise bitkiye zarar verebileceği için, bu işin sadece ilkbahar aylarında yapılması çiçeğiniz için daha doğru bir karar olacaktır.

Kış aylarında çiçeklerin gelişimi nasıl olur?

Saksı çiçekleri, havaların soğumasıyla birlikte daha yavaş büyür ve sonbahar kış aylarında “uyuma” dönemine girerler. Kışın çiçekler için en önemli sorun soğuk hava, bu nedenle sobalı evlere göre kaloriferli evlerde bulunan çiçeklerin kış şartlarından daha az etkilenirler. Çiçekleri en çok etkileyen ve yapraklarının dökülmesiyle başlayan olumsuzluklara neden olan ısı farklarına karşı gerekli önlem alınmalı. Odanın aşırı ısınmasına veya soğumasına izin verilmemelidir.

Kış aylarında çiçekler hangi aralıklarla sulanmalıdır?

Çiçeklerin kış aylarında sulama şeklide önemlidir. Sonbahar ve kış dönemlerinde çiçeklerin mümkün olduğunca az sulanması ve sık su isteyen bitkilerin sulama aralıklarının da en az iki katına çıkartılması gerekmektedir.  Kış aylarını normal gelişimlerini kaybetmeden atlatabilmeleri için çiçeklerin bulundukları yer de büyük önem taşır.

Evde çiçeğin yerini değiştirmek zararlı mıdır?

Kışın yapılan çiçek bakımında ki en büyük hatalardan biri de çeşitli nedenlerle dolayı çiçeği bulunduğu yerden alıp başka bir yere taşımaktır. Bir çiçek bulunduğu yeri sevmişse, yani orada istenilen gelişmeyi sağlamışsa, yeri yaz da kış da kesinlikle değiştirilmemelidir. Daha fazla ışık alması ya da evdeki genel değişikliklerle birlikte kışın üşümemesi için yeri değiştirilen çiçeğinizi kendiniz sırf bu sebepten dolayı öldürebilirsiniz. Çünkü, çiçeğin gövdesi ve yaprakları bulunduğu konuma göre şekil alarak gelişmesini sürdürür. Bir başka mekana götürülmesi durumunda çiçeğiniz enerjisini yeni çevreye uyum sağlamak için harcayarak,  yaprak dökecek ya da geri dönüşü olmayan bir şekilde sararmaya başlayacak, en sonunda da kuruyacaktır.

 

Elma Yarısı: iek bakm nasl yaplr, evde çiçek bakımı nasıl yapılır, evde iek bakm nasl yaplr, yapma çiçek nasıl yapılır, çiçek bakımı nasıl yapılır, en çok evlerde gördüğümüz çiçekler, yapay çiçek nasıl yapılır
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
berkant
Berkant Kimdir,biyografi

Berkant'ın Hayatı 1938 yılında doğan Berkant. Ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyanoyla sürdürdü. 1956 yılında yatılı olarak okuduğu...

Kapat
//-->