Sarı sabır çiçeği nasıl yetiştirilir?

Sarı sabır çiçeği nasıl yetiştirilir?
Bu yazı 424 kez okundu.
20 Ocak 2014 17:02 tarihinde eklendi
Etiketler :

Sarı sabır çiçeği yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

Sarı sabır çiçeği nasıl ortamda yetişir?

Sarı sabır çiçeği sıcak ve yumuşak iklimli ve en düşük sıcaklığın 5 derecenin altına düşmediği yerlerde kışı açıkta geçirebilirler. Bol güneşli ve aydınlık yerleri sever ve burada hızlı gelişim gösterirler.  Eğer evinizde salon veya odalarınızda saksı içerisinde yetiştirmeyi düşünüyorsanız  doğrudan güneş ışığı görebileceği ve iyi hava alabileceği yerlere konulmalıdır.

Sarı sabır çiçeği yetiştirmede bilinmesi gerekenler nelerdir?

Sarı sabır çiçeği nasıl çoğaltılır?

Tohumla ve gövde etrafında sürmüş olan yavrularıyla çoğaltılır. Tohumla üretilmesi oldukça kolaydır. Tohumlar 2 kısım tınlı toprak, 1 kısım yaprak çürüntüsü ve 1 kısım kum karışımından elde edilen ve saksılara yerleştirilen topraklara nisan ayında ekilir ve saksılar sıcak odalarda muhafaza edilirler. Bu saksıların diplerine iyi bir toprak havalanması ve suyun süzülmesini temin etmek amacıyla kiremit parçaları veya saksı kırıkları konulur. Zaman içerisinde bu tohumlar bu saksılar içerisinde filizlenirler.

Sarı sabır çiçeğinin saksı değiştirmesi nasıl yapılır?

Saksı değiştirme: Agav yetiştirilen saksı 3-5 yılda bir kez mart ayında değiştirilir. Her saksı değiştirmede bir numara büyük saksı kullanmak ve saksı dibine kiremit parçaları koymak unutulmamalıdır.

Sarı sabır çiçeğinin sulaması nasıl yapılır?

Su ihtiyacı: İlkbahardan yaz sonuna kadar nisan-ağustos ayları arasında 2 haftada bir kez 1 litre suda 1 gram kaktüsler için hazırlanmış kompoze gübre eritilerek 8-10 saksıyı sulamak suretiyle gübrelenir. Bitki yapısı olarak kaktüslere benzemesi sebebiyle sanılanın aksine bol sulama ister. Yaz aylarında her 2-3 günde bir bol su ile, kış aylarında ise her 10-15 günde bir az su ile sulanır.

 

Elma Yarısı: asbır nasıl yetısır, sabır çiçeği, sabır çiçeği nasıl bakılır
Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
Koruma memurlarının alım şartları, yaşı, maaşı?

Koruma memuru alımı ne zaman, nasıl olacaktır? Koruma memuru alım tarihleri üzerinde en son olarak İçişleri Bakanı Muammer GÜLER İstanbul...

Kapat
//-->