Yeni ortaöğretim sınavı hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni ortaöğretim sınavı hakkında bilinmesi gerekenler
Bu yazı 330 kez okundu.
5 Eylül 2013 14:20 tarihinde eklendi
Etiketler :

SBS’nin yerine getirilen yeni sistem

04/09/2013 günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı basın toplantısında SBS yerine uygulanacak yeni ortaöğretime geçiş sisteminin detayları anlatıldı.

Yeni ortaöğretim geçiş sistemi nasıl olacak?

Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine getirilecek yeni ortaöğretime geçiş sistemi açıklandı. Öğrenciler bundan böyle tek bir sınava girmeyecekler. Bu da öğrencilerin geleceklerini sadece bir kaç saatlik kısa bir süre içerisinde belirlemeleri gibi  kötü şeyi ortadan kaldırıyor. Sınavlar yazılı sınavlar şeklinde olacak, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek. Yanlışların doğruları götürmemesi ise öğrencilerimizin ikililik yaşadıkları durumda korkmadan cevap vermelerine yarar sağlayacak.

Yeni sisteme göre, Bakanlığın ortaöğretime geçiş sisteminde yapacağı merkezi değerlendirmeler, orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecek, öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecekler, öğretmenler ise kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirileceklerdir.

Geçerli mazereti nedeniyle sınava giremeyenler için mazeret sınavı yapılacak ve bu sınav ortak bir alanda yapılacaktır. Sorular çoktan seçmeli olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Ortaöğretime yerleştirme nasıl yapılacak?

Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirme için esas puanı oluşturacaktır.

Öğrencilerin üç yıllık performansı da öğrencinin geleceği açısından yüzde 30’luk önemli bir yere sahip olacaktır.

Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacaktır. Okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Ortaöğretime geçiş sisteminde öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda ise ilk olarak tercih önceliği, ardından sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı yüksekliği ve okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı göz önünde bulundurularak yerleştirilmeler sağlanacaktır.

Yeni Ortaöğretime geçiş sistemi ne zaman uygulanacaktır.

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

Yeni sitemde hangi dersler olacak

Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.

Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

Yeni sınav siteminin getirdikleri nelerdir?

  • Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da açıklamalardan dikkat çeken konu başlıkları;
  • Kısa vadede merkezi sistemi kaldırarak, okul öne çıkaracaktır.
  • Orta vadede test sınavı yerine klasik sınavın geleceği, öğrencilerinin sanata spora daha fazla vakit ayıracakları, stresin olmadığı yerleştirme sistemi oluşturulduğu
  • Güncellenen sistemle çocukların rahatlatmanın hedeflendiği, 
  • Sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlar dolana kadar kayıtların devam edeceğini belirterek, kontenjanları doldurmak için kayıt sisteminin sürekli güncellendiğini kaydetti.

Sınavlarda yanlışlar doğruları götürmeyecek

Bakan Avcı; Öğrenciler okullarında sınavlarına girecek. Yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Yazılı sınavları denetimli ve güvenli yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl 8. sınıflara uygulanacak. Önümüzdeki yıl 6 ve 7. sınıflara uygulanacak.

Sınavlarda puanlama nasıl olacak

– Yeni bir hesaplama kriteri, yöntemi getirmiyoruz. Yine böyle yapılacak. Senede bir kez yapılan SBS kaldırılıyor. Sene içinde yapılan yazılılardan bazıları denetimli hale getiriliyor. Müfredatın tüm okullarda eşit zamanlı yürütülmesini planlıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Dantel Mutfak Takımı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

REKLAM
REKLAM
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Elmayarısı
yukarıya Çık
Önceki yazıyı okuyun:
ramon-de-moraes-motta-kimdir-besiktas-in-yeni-5021237_8411_o
Ramon tamam gibi…

Beşiktaş, Corinthians'lı sol bek Ramon'u kiralamak için görüşmelere başlandığını borsaya bildirdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, " Corinthians kulübünün oyuncusu...

Kapat
//-->